Molo w SopocieSOPOT – Pierwsza wzmianka o Sopocie pojawiła się w 1283r., tamtejsza aglomeracja była wówczas małą wioską rybacką. Dzisiaj Sopot to przede wszystkim słynna nadmorska miejscowość turystyczna o statusie uzdrowiska. Tak jak Zakopane zasługuje na miano stolicy polskich gór, tak Sopot wypracował sobie miano najsłynniejszego uzdrowiska nadmorskiego w Polsce. Nic dziwnego, że każdemu znane polskie miasta turystyczne jak Sopot i Zakopane są zarazem miastami partnerskimi.

Sopot tworzy wspólnie z sąsiadującym Gdańskiem i Gdynią ponad milionową aglomerację tzw. Trójmiasta. Uzdrowisko jest otoczone od strony lądu zalesionymi wzgórzami morenowymi a od strony morza osłaniającym Zatokę Gdańską Półwyspem Helskim. To właśnie dlatego sopockie plaże są często cieplejsze niż w pozostałych miejscach nad Bałtykiem co przyciąga ogromne ilości turystów do Sopotu. Niektórzy twierdzą nawet żartowliwie, że kto w lecie nie był w Sopocie, nie wie, co znaczą wakacje nad morzem.

Deptak Monte Cassino - SopotUnikalny charakter miasta podkreślają secesyjne kamieniczki i stare stylowe wille otoczone drzewami, zabytkowe parki oraz piękne, zadbane ogrody. Zieleń stanowi ponad 60% terenu uzdrowiska.

Sopot zalicza się do miast o najwyższej jakości życia w Polsce. Świeże powietrze nasycone jodem, zabytkowa secesyjna architektura, liczne parki, zalesione tereny, piękne drewniane molo, czyste piaszczyste plaże i spokój powodują, że Sopot stał się synonimem odpoczynku na najwyższym poziomie przyciągając corocznie ponad 2 miliony turystów.

Centrum miasta stanowi najsłynniejszy w kraju deptak, przez mieszkańcow i turystów pieszczotliwie nazwany Monciak, czyli ul. Bohaterów Monte Cassino. Deptak rozciąga się od kościoła Św. Józefa aż po Plac Zdrojowy. Mieszczą się tutaj liczne restauracje, puby, sklepy, kluby muzyczne, galerie oraz multikino, a latem prezentują się tutaj malarze, muzycy oraz liczne wystawy.

W 2009r Sopot przeszedł ogromną inwestycję starannie odbudowując u stóp Monciaka hisoryczny Dom Zdrojowy (niem. Kurhaus) wraz z centrum Spa. Dom Zdrojowy stanowił już w 19-tym wieku centrum życia miejscowości. Znajdowały się tu pokoje hotelowe, sale taneczne, restauracja, a w okresie międzywojennym popularne kasyno. To między innymi dlatego Sopot zyskał przydomek „Monte Carlo Północy”.

Najważniejszym punktem na mapach turyzstycznych Sopotu jest oczywiście molo. Pierwsze molo powstało w Sopocie w 1827 r., dziś Sopockie molo jest najdłuższym drewnianym molo w Europie! Na końcu sopockiego mola usytuowana jest Marina Sopot, która mieści ponad 100 jednostek pływających jak i restauracje i budynek bosmanatu. Z tego miejsca startują także liczne statki i tramwaje wodne oferując turystom rejsy po zatoce oraz wypady do Gdańska i na Hel. Polecamy także wejść na latarnię morską, która się mieści nieopodal wejścia na molo. Latarnia posiada także wieżę widokową a widok z tego miejsca ciągnię się od Monciaka przez Molo aż po Gdańsk.